Karta och förklarande text om naturreservat på skärm i bakgrunden. En man med mikrofon i handen i förgrunden och intill honom ett bord med en bärbar dator.

Isak Landström, förvaltare vid Arjeplogs Allmänningsskogar, informerade stämmodeltagarna om planerna på reservatsbildning. Fyra områden på allmänningens marker berörs av planerna.

Länsstyrelsen vill se 760 hektar av Arjeplogs Allmänningsskogars produktiva skogsmark som naturreservat. Delägarna som var med på vårstämmorna sa ja till förhandling om intrångsersättning och undertecknande av avtalen, under förutsättning att man kommer överens med Länsstyrelsen om ersättningsnivån.

De områden som berörs är Askeberget, Storberget – Stora Ruttje, Jalgga och Luleb Sterbots.

Vid stämmorna informerade förvaltaren Isak Landström om Länsstyrelsens planer på reservatsbildning. Totalt berörs drygt 1000 hektar, varav 760 är produktiv skogsmark.

– De områden som är aktuella är otillgängliga och svåra för oss att avverka. Intrångsersättningen uppgår till 125 procent av virkesvärdet. Äganderätten och jakträtten behåller vi, berättade han.

Ett annat alternativ är att Arjeplogs Allmänningsskogar tar emot annan mark i utbyte mot det som blir naturreservat. Styrelserna anser inte att det är ett bra alternativ.

– Tar vi bytesmark förlorar vi äganderätten på den mark som blir naturreservat, och den mark som erbjuds i utbyte ligger inom fjällnära skog, där det är svårt att få avverkningstillstånd, sa Isak Landström.

Stämmodeltagarna gav styrelserna mandat att förhandla om ersättning och villkor, och att underteckna avtal om reservatsbildningarna.

Isak Landström informerade också om att man nu ska se över om Storön är ett lämpligt område för reservatsbildning.

I årsredovisningen framgår bland annat att 188 jägare löst jaktkort för älgjakt 2024. Grundtilldelningen var 25 vuxna och 25 kalvar. Avskjutningen uppgick till 11 tjurar, 10 hondjur och 4 kalvar.

Småviltskort löstes av 23 delägare och 7 kommunbor. Icke kommunbor och utländska jägare löste totalt 124 jaktkort fördelade på 129 jaktdygn.

Nattokvägen har renoverats, och bommar har placerats ut för att kunna stänga av vägen under förfallotiden.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x